History Student Prizes

Every year, the School of Philosophical and Historical Inquiry (SOPHI) holds a ceremony to recognise the brilliant endeavours of our students – both undergraduate and postgraduate.

This year we had to adapt to the virtual circumstances of the pandemic, so we celebrated both our Prize and Scholarship winners by holding the Award Ceremony as a Zoom webinar.  

The fabulous SOPHI team, working with Tiffany Brittan from FASS, worked incredibly hard to come up with what we believe was a positive, engaging and fun event for our students, their families, and our donors. It was also a pioneering effort for the Faculty, as it was one of the first fully online Prizes night.

Over 135 people joined together to celebrate the extraordinary achievements of our students across the School, including many of our wonderful History students.

The History Prize Winners are listed below, followed by a note about what each prize recognises. You can also watch the speech of the History Department Chair, Professor Mark McKenna here, in which he congratulates the prize winners, and notes the special importance of History and the Humanities in times of crises.

The full program, including the award winners from each of the Departments of Archaeology, Classics and Ancient History, Philosophy, Gender and Cultural Studies, and the Scholarships awarded in International and Global Studies, can be found here. The full details of the History prizes listed below, are on pp. 17-19.

Many congratulations to all our Prize and Scholarship Winners.

HISTORY

Prizes

AE (Tony) Cahill History Prize

Robert Stone

Aisling Society of Sydney Prize for an essay on Irish or Irish-Australian History

Siobhan Ryan

Australasian Pioneers’ Club Scholarship

Elizabeth Heffernan

Charles Brunsdon Fletcher Prize for Pacific History

Robert Mason

Charles Trimby Burfitt Prize for the Study of Australian History Prior to 1900

Nicole Leong

George Arnold Wood Memorial Prize for History I

Clio Davidson-Lynch

George Arnold Wood Memorial Prize for History II

Samuel Goldberg

GS Caird Scholarship in History II

Imogen Harper

Siobhan Ryan

Helen Newbon Bennett Memorial Prize for Senior History

Briony Moore

History Department Prizes – For an outstanding essay on a subject relating to social justice and/or social inclusion

Sarah Blencowe

Samantha Whaitiri-Faitua

History Department Prizes – For outstanding work in HSTY3901

Samuel Lewis

History Department Prizes – For outstanding work in HSTY3902

Amanda Armstrong

History Department Prizes – For outstanding work in HSTY3903

Siobhan Ryan

Isabel M King Memorial Prize for History III

Georgia Horsley

J H M Nolan Memorial Prize for Proficiency in History

Pola Cohen

Philippe Erdos Prize in History

Elisabeth Barber

Scholarships

Undergraduate Equity Scholarships in History

Aisha Allazze

Micaila Bellanto

Darcy Campbell

Lydia Fagan

Theresa Moran

Laura Sole

Trent Taylor

Leave a Reply

Your email address will not be published.